How Much Do Appliances Cost To Run?

High Electricity Bills?

These Appliances Cost the Most Money to Run

ApplianceTypical Consumption Per HourCost Per Hour (at 10 cents per kilowatt-hour)
Space heater1,500 watts15 cents
Hair dryer1,200 watts12 cents
Electric range burner1,000 watts10 cents
Refrigerator1,000 watts10 cents

5 more rows

How much does it cost to run a dryer for 1 hour?

In the U.S., it costs approximately 45 cents to dry a load of laundry in an electric dryer, based on a 5,600-watt dryer, 40-minute run-time, and a 12-cent-per- kilowatt-hour rate. A kilowatt-hour (kWh) is equal to the energy of 1,000 watts working for one hour.

How much does it cost to run an electric oven for 1 hour?

For a 2.3kW electric oven, it typically costs about 76c to run an hour, versus a 12mJ gas oven that costs roughly 65c per hour to run. If you cook an hour a day for five weekdays, that’s 55c saving a week, or $28.60 a year.

What household appliances use the most electricity?

Here are the 10 Household Items that Uses The Most Electricity In Your Home

  • Heating.
  • Cooling.
  • Water Heater.
  • Washer and Dryer.
  • Lights.
  • Refrigerator.
  • Electric Oven.
  • Dishwasher.

How much does it cost in electricity to run a refrigerator?

How much does it cost to run a fridge?

Fridge SizeTypical annual energy consumption (kWh)Running cost per year
100-199 litres358$118.14
200-299 litres410$135.30
300-399 litres490$161.70
400-499 litres495$163.35

2 more rows